Bozcaada Tenedos'a Hoşgeldiniz - 22.09.2017

BIFED Başvuruları Başladı!

BIFED  Başvuruları Başladı!

12 ve 16 Ekim tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleşicek olan  Bozcaada International Festival of Ecological Documentary ( Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali) ‘ne başvurular başladı ve ücretsiz..

Katılımcılar 1 Ocak 2012 tarihinden sonra çekmiş oldukları filmleriyle festivale herhangi bir ücret ödemeden başvurabilicekler. Son başvuru tarihi olarak 15 Mayıs tarihi belirlenmiş. Ödül henüz açıklanmamış olsa da 8000 TL civarında bir rakamın düşünüldüğü konuşuluyor..

Sitelerinde kendilerini tanımlarken şu sözleri söylüyorlar:

Mağdurun sesi gittikçe daha kısılıyor, hiç duyulmaz oluyor, haklar sürekli ihlal ediliyor ve bu neredeyse normal bir durum haline geliyor. Örgütlenmenin önünde, anadillerin önünde, cinsel seçimlerin önünde, çalışanın haklarının önünde ciddi engeller var. Ve bütün bu eşitsizliği kanıksamaya başlayan bir toplum var. “dayanışma”, “paylaşma”, “örgütlenme” kelimeleri unutuldu.BIFED’i bu unutulan kelimelerle oluşturulmuş empati, paylaşma, dayanışma öykülerini size ulaştırmak için yapıyoruz.

BIFED ekolojik denge ve çeşitliliğin, ötekinin haklarına duyulan içten saygının, barış ve uygarlığın temel koşulu olduğunu kabul eder. Bu festivali bunu için yapıyoruz. BIFED yerel olanı küçük olanı yavaş olanı; yani hakiki olanı önemsiyor.

Detaylı bilgi için festivalin websitesine ulaşabilirsiniz: http://www.bifed.org/

BIFED 2

Katılım Şartnameleri ise şu şekilde:

BIFED – BOZCAADA ULUSLARASI EKOLOJİK BELGESEL FİLM FESTİVALİ

Katılım Şartnamesi – 2016

1. Tarihler

BIFED 12-16 Ekim 2016 tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleştirilecektir. Festivalin yarışma bölümünde yer alacak olan filmler konularını çevre sorunlarından almış ve 1 Ocak 2012 tarihinden sonra çekilmiş olmalıdır.

2. Festival’in Misyonu

BIFED’in amacı ekolojiyi (doğa, toplum, kültür) konu alan seçkin filmleri tüm dünyadan Bozcacada’ya getirmek, sanat ve ekoloji alanlarını birleştirmek ve finalistler arasından da en mükemmel olarak niteleneni ödüllendirmektir. Son başvuru tarihi 15 Mayıs 2016’tır.

Önseçim için gönderilmiş olan kopyalar (flash diskler, DVD’ler, kartlar, vb.) iade edilmeyecek ve BIFED arşivinde saklanacaktır. Özellikle geri istenildiğinde ise gönderim ücreti film sahibi ya da sahipleri tarafından karşılanacaktır.

3. Festivalin Bölümleri

Uluslararası belgesel yarışması

Uluslararası Öğrenci belgesel yarışması

Film gösterimi (tematik olarak, yarışma amacı olmaksızın düzenlenmiştir)

4. İstenilen dokümanlar

Telif hakları sahibinin imzaladığı ve tam olarak doldurulmuş olan başvuru formu. Forma online olarak ulaşabilirsiniz.

Başvuru formunun bir kopyası otomatik olarak Festival elektronik posta adresine gönderilir. Başvuru formunun yollanması tanımlanmış olan şartnamenin kabul edildiğini öngörür. Filmler aşağıdaki gibi gönderilebilir:

A. Video link. Katılımcıların video uzantıları şifre koruması altında ise bunu başvuru formunda uzantıyı ve şifreyi vererek belirtmeliler.

B. Katılımcılar DVD ya da falsh disklerini posta ya da kurye ile yollayabilirler: (DVD PAL –bölge 0/2- İngilizce ya da Türkçe versiyon).

Lütfen DVD ya da flash disk üzerine filmin ve yönetmenin adını yazın. Eğer varsa tanıtım malzemeleri, posterler, diyalog listeleri, tanıtım kartları, basın dosyası da flash diske kaydedilmeli ya da elektronik posta ile info@bifed.org adresine gönderilmelidir.

Talep edilen tüm dokümanlar 15 Mayıs 2016 tarihine kadar Festival ofisine, bu adrese ulaşmış olmalıdır:

İstanbul Bilgi Üniversitesi

c/o BIFED

Santralistanbul Kampüsü

Eski Silahtarağa Elektrik Santralı

Kazım Karabekir Cad. No: 2/13

34060 Eyüp İstanbul

Tel: (0212) 311 50 00

Türkiye dışından gönderilen materyallerle lütfen “ticari bir değeri yoktur, kültürel amaçla gönderilmektedir” ibareli gümrük beyanını ekleyin.

Kurallara uyulmadan gönderilmiş olan paketler geri çevirilecektir. Gümrük bedelleri Festival tarafından karşılanmayacaktır. Gönderilmiş olan materyaller geri yollanmayacak, tüm DVD ya da diğer materyaller Festival arşivinde saklanacaktır.

5. Festivale kabul edilen filmler

Festivalin yarışma bölümüne başvuran filmler uluslararası bir seçici kurul ve uluslararası sanatçılar ve film, sanat, ekoloji ve çevre alanlarından profosyenellerden oluşan jüri tarafından BIFED 2016 finalinde değerlendirilecektir. Yarışmaya kabul edilen eserlerin sahipleri 15 Haziran 2016 tarihine kadar bilgilendirilecektir. Seçici kurul ve jürinin kararı mutlaktır.

BIFED festival sonrasında ticari bir amaç gözetmeksizin, asli amacını da öne çıkarmak amacıyla filmleri yeniden gösterme hakkına sahiptir.

Gösterim formatının teknik şartnamesi:

Video specs:

H264 codec

15000-20000 kbps bitrate

Progressive

AAC or Dolby tercihen 320Kbps bitrate veya LPCM Audio

Altyazılar:

Filmler ingilizce altyazılı olmalı, tercihen opsiyonel teknikle hazırlanmalı. Ayrıca, İngilizce diyalog listelerinin gönderilmesi de zorunludur.

6. Ücretler

Festivale film başvuruları ücretsizdir. Festivalde tüm gösterimler ücretsizdir.

Gönderilen tüm materyallerin posta ücretleri katılımcılar tarafından karşılanacaktır.

7. Çeviriler

Yabancı dillerdeki tüm filmler altyazılı olarak gösterilecektir. Türkçe filmlerin de İngilizce altyazısı olması zorunludur. Tüm festival belgeleri ve metinleri hem İngilizce hem de Türkçe olarak yayınlanacaktır.

8. Jüri ve Ödüller

Resmi ödüller en az beş kişiden oluşan ve Festival yönetimin belirlenen uluslararası yetkin bir jüri tarafından kararlaştırılacaktır. Ödüller ve mansiyonlar Festival süresince duyurulacaktır.

9. Anlaşma

Festivale katılım için yapılan başvuru şartsız olarak tüm şartnamenin kabul edildiğini gösterir. BIFED yönetimi şartnamede belirtilen maddeler üzerinde değişikler yapma hakkını saklı tutar.

BIFED – Bozcaada Uluslarası Ekolojik Belgesel Filmler Festivali

Bozcaada Belediyesi

Bozcaada – Çanakkale

Tel: +90 541 534 20 59

info@bifed.org

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ