Bozcaada Tenedos'a Hoşgeldiniz - 20.10.2017

Bozcaada’ya Ulaşım

Bozcaada’ya Nasıl Gelinir?

Adaya ulaşım gün boyunca yapılan feribot seferleriyle sağlanmaktadır.
Geyikli Yükyeri iskelesi ile Bozcaada arası 4 mildir. Yaklaşık 35 dakikada adaya ulaşılır. Kış ve yaz sefer saatleri farklıdır. Özelikle kış sezonunda gitmeyi düşünüyorsanız feribot saatlerini telefon açarak kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü lodos ve poyrazın fırtına halinde estiği günlerde feribot seferlerinde aksamalar olabilmektedir. Yaz sezonunda sefer sayısı artmaktadır. Ayrıca ziyaretçi yoğunluğu yaşandığında ek seferler konulmaktadır. Ama arabayla geçecek olanlara tavsiyemiz, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında feribot kalkış saatinden 1-2 saat önce iskelede olmalarıdır.Bozcaada Ulasım

 

Arabayla

İstanbul’dan gelirken Çanakkale Boğazını geçmek için 3 seçeneğiniz vardır. Gelibolu – Lapseki ve Eceabat – Çanakkale arasında, Türkiye Denizcilik Işletmelerine (TDI) bağlı, saat başı kalkan feribotlar kullanılmaktadır. Kilitbahir – Çanakkale arasında ise doldukça hareket eden özel motor seferleri bulunmaktadır. Çanakkale’den sonra İzmir Istikametinde Bozcaada tabelasını takip ederek, adaya geçeceğiniz Yükyeri Feribot iskelesi’ne 45 dakikada ulaşabilirsiniz. İzmirden gelirken ise Ezine üzerinden Geyikli• Bozcaada tabelaları takip edilerek iskeleye ulaşılır.

Bozcaada Yol Tarifi

 

Hızlı Feribotla

İstanbul’dan gelenler için bir diğer alternatif, İstanbul – Bandırma arasındaki hızlı feribotu kullanmaktır. Bunun için İstanbul Yenikapı’dan her gün kalkan hızlı feribotlarla 2 saatte Bandırma’ya gelinir. Buradan 3 saatte Yükyeri İskelesi’ne ulaşılır.

Otobüsle

Belli başlı otobüs firmalarının yaz boyunca Geyikliye bağlı Yükyeri Feribot iskelesine kadar seferleri bulunmaktadır. Otobüsler adaya geçmeden sizi iskelede bırakırlar. İstanbul’dan gece 24.00’te kalkan otobüsler sabah 8.00’de feribot iskelesine Ulaşır. Ama ilk feribot seferi sabah 10.00’da olduğu için iki saat bekleme süreniz vardır. Buradaki iskelede çay bahçeleri ve plaj bulunmaktadır.

Bozcaada’ya seferi olan otobüs şirketleri

Kamil Koç http:/www.kamilkoc.com.tr Türkiye’nin Her Yerinden: 440 0 562

Truva Turizm http://www.truvaturizm.com Türkiye’nin Her Yerinden: 444 00 17

Radar Turizm Kadıköy: (0216) 330 17 20 Harem: (0216)310 50 52 Çanakkale: (0286)217 11 71 Ezine: (0286)618 14 21

 

Feribot saatlerini güncel olarak öğrenmek için Gestas’ın sitesini kullanabilirsiniz: http://www.gdu.com.tr/

Uçakla

Çanakkale havaalanına vardıktan sonra Çanakkale Otobüs garından kalkan Geyikli yada Bozcaada minibüslerine binerek Geyikli İskelesi’ne varıp feribotla adaya geçebilir yada Çanakkale/Merkez iskelesinden binebiliceğiniz deniz feribotuyla 1 saatlik bir yolculuğun ardından Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz. Karar vermeden önce varış saatinize göre, Gestaş’ın sitesinden feribot ve denizotobüsü saatlerini kontrol etmenizi öneririz.