Bozcaada Tenedos'a Hoşgeldiniz - 17.10.2017

Denize Nereden Girilir?

Bozcaada’da Denize Nereden Girilir?

Uydudan Bozcaada

 

Bozcaada’nın en çekici yanlarından birisi tertemiz denizi ve incecik kumuyla ünlü plajlarıdır. Yolu olan ve irili ufaklı bütün koylar yüzmek için uygundur. Kuzey Ege’de olduğu için ve adanın konumu nedeniyle suyu biraz soğuktur. Ama genellikle ağustos ayında bir dönemde suyu ılınmaktadır. Eylül ve Ekim ayı ise deniz sıcaklığının en yüksek olduğu ve adanın sakinleştiği zamanıdır. En ünlü plajı tesislerin ve şezlong, şemsiye hizmetinin de bulunduğu Ayazma Plajı‘dır. Denizi pırıl pırıl ve tertemiz, kumu altın renginde ve inceciktir. Habbele Koyu , İğdelik , Tuzburnu , Tekirova ve Ayazma Plajı haricindeki yerlerde tesis bulmanız mümkün değildir. Aracınızla diğer yerlere gitmek isterseniz yanınıza ihtiyaçlarınızı da götürmenizi tavsiye ederiz.

Temmuz ve Ağustos ayları adanın ve aynı zamanda plajların en yoğun olduğu dönemdir. Yinede aracanız var ise tenha koylar bulabilmek mümkün. Adada Mayıs ayından Ekim sonuna kadar denize girebilmek mümkündür.

Koylardan birini tercih etmeden önce sormanız gereken soru “Hava Lodos mu Poyraz mı?” olmalıdır. Adanın avantajlarından biri de en rüzgarlı zamanlarda bile sakin bir koy bulabilmenizin mümkün olmasıdır. O gün esen rüzgarın yönünü tayin ederek adanın kuzeyindeki koyları mı güneyindeki koyları mı tercih edeceğinizi belirlemek bu açıdan sizin için iyi olur. Batı kıyılarında ise denize girilebilecek koy bulunmamaktadır.

Aracınız yok ise ada merkezinden feribottan indiğinizde hemen sağda polis karakolunun önünden kalkmakta olan minibüslerle Ayazma , Habbele ve Akvaryum koylarına ulaşabilirsiniz. Tuzburnu tarafında bulunan koylara yürüyerek yada bisikletle ulaşabilirsiniz ancak daha uzakta bulunan diğer koylara bir araçla gitmeniz daha mantıklı olacaktır.

ayazma-plaji_bozcaada

Poyrazda Tercih Edilen Koylar

Ayazma Plajı :

Adanın hatta Türkiye’nin en meşhur ve en güzel plajlarından biri Ayazma Plajıdır. Dolayısıyla adanın en popüler ve en kalabalık plajıdır aynı zamanda. Yaz döneminde düzenli olarak bu koya minibüs seferleri yapılmaktadır. Merkeze 7 km uzaklığındadır. Plajda şezlong ve şemsiye kiralamak mümkündür. Restorant ve cafeler de bulunmaktadır. Denize girmek dışında bu plajı öğlen ve akşam yemekleriniz veya akşamüstü birası için de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu koyda deniz bisikleti, jet ski, banana ve hamburger gibi şeyler de kiralayabilirsiniz.

 

Ayazma Koyu

 

Sulubahçe Koyu :

Ayazma plajının hemen bir yanında bitişiğinde bulunmaktadır. Habbele ve Ayazma plajlarının arasında kalmaktadır. Tesislere bir 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunduğu için genellikle çevresinde oturan yazlıkçılar ve turistler tarafından tercih edilmektedir. Şehir merkezinden kalkan minibüslerle bu koya da ulaşımınız mümkündür. Ayazma Plajına nazaran daha sakin olması nedeniyle kalabalıktan hoşlanmıyorsanız bu koyu tercih edebilirsiniz.

Bozcaada Sulubahce Koyu

 

Habbele Plajı :

Bu plajda da Ayazma plajında olduğu gibi tesis, şezlong ve şemsiye bulabilmeniz mümkün. Denizi kumluk hem de taşlıktır. Plajda bulunan Mitos Beach isimli tesis uzun yıllardan beri burada hizmet vermektedir. Plaja düzenli olarak şehir merkezinden kalkan minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Son yıllarda hizmet vermeye başlayan Berfiz Otel de havuzu ve ahşap iskelesiyle beach hizmeti vermektedir.

Habbele Koyu

 

Beylik Koyu :

Ayazma Plajının hemen solunda yer almaktadır. Ancak Ayazma plajıyla arasındaki asfalt yolun çökmesiyle gidiş yolu biraz uzamıştır. Şimdiki yolu Ayazma plajından merkeze giden yokuşu çıktığınızda sağa dönüş olan ilk yoldandır. Bu yolu 1 km kadar takip ettikten sonra tekrar sağa döndüğünüzde yaklaşık 300 metrelik toprak bir yolu geçtikten sonra karşınıza çıkmaktadır. 2015 yılında soğan dolu bir gemi bu koyda karaya oturmuş ve halen oradadır.

Beylik Koyu

 

Akvaryum Koyu (Mermer Burnu) :

Ayazma Plajından sonra Bozcaada’nın en popüler 2. koyudur. Denizin altındaki çeşitliliğe şahit olabilmeniz için yanınızda şnorkel ve deniz gözlüğüyle gitmenizi tavsiye ederiz. Bu koya günde bir kez minibüsle ulaşım mümkün. Mermer taşlardan oluşan yolu takip ederek burnun en ucuna kadar gidebilir, hatta sakinlik arıyorsanız bu noktalardan da denize girebilirsiniz.

Lodosta Tercih Edilen Koylar

 Çayır Koyu :

Eğer rüzgarın lodos olduğu bir günü yakaladıysanız bu koyda vakit geçirmenizi şiddetle öneririz. Göztepe ve küçük ada manzaralı bu koyda aynı zamanda su sporları yapılabilen, minderlerin ve şemsiyelerin bulunduğu, içecekve müzik hizmeti de veren bir spor kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpten dilerseniz kitesurf dersi de alabilirsiniz. Genellikle adanın yerlileri tarafından tercih edilen bu koy sessiz ve sakindir. Yürüyerek bu koya yaklaşık 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

Tuzburnu Koyu :

Feribotla gelirken gördüğünüz adanın en solunda bulunan Tuzburnu Feneri’nin hemen altında yer almaktadır. Poyraz olan günlerde dalgalı ve rüzgarlı olduğundan lodos havalarda tercih edilmektedir. Aracınız yoksa eğer bu noktaya 1 saatlik yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz. Koyda beach hizmeti veren bir tesis de bulunmaktadır. Aynı zamanda fenere çıkarak güzel bir Kuzey Ege manzarasını da deneyimleyebilirsiniz.

Poyraz Limanı Koyu :

Ada merkezine çok yakındır. 1,2 kmlik uzaklıkta bulunan bu koya yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz. Ada merkezinden çıktığınızda jandarmadan sola döndüğünüzde önünüze çıkan yolu takip ederek bu koya ulaşabilirsiniz. Koy çanak şeklinde olduğundan denizi genellikle sığ ve ılıktır. Fiziki yapısı nedeniyle rüzgar almamaktadır. Deniz kestanelerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Tekirbahçe Koyu :

Bu koyda ufak bir tatil köyü ve 6 – 7 ufak otel bulunmaktadır. Genellikle otellerde kalanlara hizmet veren tesislerden bir kaçına siz de dışarıdan katılabilirsiniz. Havuz ve aqua parkı bulunan tatil köyüne ücret ödeyerek girebilirsiniz. Poyraz Limanından kıyı boyunca yürüyerek de bu koya ulaşabilirsiniz.

Ada merkezi :

Ada merkezinde Bozcaada Yat limanının sağında, kale önünde yer alan cafelerin şezlong ve minderlerinden yararlanabilir, ayrıca bu noktalardan deniz kestanelerine dikkat ederek denize de girebilirsiniz. Feribot ve tekneler zaman zaman yanaştığı için fazla açılmamanızı tavsiye ederiz.
Kalenin arkasında bulunan, bir zamanlar adanın ünlü barı Salhane olarak işletilen, şimdilerde ise kullanılmayan binanın iskelesini ve gölgeliklerini kullanarak da denize girebilirsiniz.

Liman İci