Bozcaada Tenedos'a Hoşgeldiniz - 20.10.2017

Ne Yapılır?

p_alesta2011DSC_4365

Bozcaada şarap ve üzümüyle dünyaca ünlenmiş bir yerleşim yeridir. Sezon boyunca yol kenarlarında kasa kasa üzümler satılmaktadır. Ağustos başı adanın en ünlü üzümü olan Çavuş üzümü çıkmakta ve 2 hafta boyunca standlarda yerini almaktadır. Sonrasında kırmızı bir üzüm çeşidi olan Kardinal olgunluğunu tamamlamaktadır. Üzümle ilgili her türlü ürünü taze bir şekilde adadan temin etmeniz mümkündür. Bunlar şarap dışında üzüm suyu, sirke, pekmez, üzüm reçeli, votka gibi ürünlerdir.

Uzum Salkımları
Genellikle Ada üzümlerinden yapılmakla beraber fabrikaların yurtdışından getirttikleri üzümlerle de yaptıkları şarap çeşitleri de bulunmaktadır. Bu nedenle traktörlerle çıkılan bağ gezileri ve fabrikaların gezilmesini barındıran üzüm bağları turlarına çıkmanız tavsiye edilir. Şarap ve üzümlerinden tatmadan kesinlikle dönmeyin. Genellikle merkezde bulunan şarap fabrikalarını gezerek şarap yapımı hakkında da bilgiler edinmeniz mümkün. Fabrikaların satış mağazalarından ucuza şarap satın alabilirsiniz.

Adanın yöresel yiyeceklerini de tatmanızı hatta satın alarak eşinize dostunuza götürmenizi öneririz. Domates reçeli bunlardan biridir. Özel bir domates cinsinden yapılmaktadır ve içinde badem bulunur. Domates dışında incir, patlıcan, limon, gelincik gibi değişik reçelleri de deneyimlemeniz mümkün.

 

Bozcaada Reçeli

 

Feribota bindiğinizde esen rüzgarla burnunuza geldiğinde farkedebiliceğiniz gibi adanın başlıca bitkisi kekiktir. Bu nedenle adada yetişen ballara kekik balı denir. Bulması güçtür fakat siz yinede şansınızı deneyin.
Çarşambaları adaya Çanakkale’nin çevre ilçelerinden gelen pazarcıların bağ bahçelerinden getirdikleri organik ve taze meyvelerin, kendi yapımları olan zeytinyağı ve salçaların, Bozcaada’nın karşı kıyısındaki ilçe Ezine’nin ünlü peynirlerinin bulunduğu Çarşamba Pazarı kurulur.
Mayıs ayında toplanan gelinciklerle yapılan Gelincik şerbetini de cam şişelerde alıp deneyebilirsiniz.
Adanın pastanelerinde bulunan birbirinden lezzetli kurabiyeleri de denemenizi tavsiye ederiz.

Alishiro‘nun organik ekşi mayalı ekmeklerini tatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Hem sağlıklı hem de uzun ömürlüler..

Alishiro Ekmekleri

 

Şarabınızı Polente Feneri‘nin eşsiz gün batımı manzarası eşliğinde yudumlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. Adada kesinlikle yapılmadan dönülmemesi gereken aktivitelerden biridir. Aracınız yoksa eğer minibüslerle buraya ulaşabilir veya araç kiralayabilirsiniz. Adanın batısında yer alan rüzgar güllerini sorarak yerini bulabilirsiniz.

Bozcaada’nın denizi pek çok su sporu için de uygundur. İster dalış turlarına katılabilir ya da Çayır koyunda bulunan okulda ister kitesurf yada rüzgar sörfü öğrenebilirsiniz.

Merkezinde pek çok hediyelik eşyanın bulunduğu standlar bulunmaktadır. Eşinize veya dostlarınıza buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Sanat galerilerini veya sanat atölyelerini gezerek adada yaşayan sanatçıların işlerini de görmeniz ve satın alabilmeniz mümkündür. Dilerseniz bu atölyelerde seramik veya cam dersleri de alabilirsiniz. Bunların dışında hediyelik eşya dükkanlarında etnik kıyafetler, şarap takıları ve aksesuarları, cam objeler ve kumaş çantalar bulabilmeniz mümkün.

Bozcaada Sokakları

 

Merkezdeki küçük sokakları gezip çiçeklerle bezeli eski rum evlerinde hatıra fotoğrafı çekilmeden dönmemenizi de tavsiye ederiz.

Ve etkinliklerin bolca olduğu yaz aylarında festivalleri, spor müsabakalarını ve adanın özel panayırlarını kaçırmamanızı öneririz.  New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu,  Formula Kiteboard Avrupa Şampiyonası etkinlikleri, Bozcaada Ayazma Panayırına, bağ bozumu ve yerel lezzetler festivali bunlardan sadece bir kaçı…