Bozcaada Tenedos'a Hoşgeldiniz - 17.10.2017

Tarih

Derler ki: “Denizlerin Efendisi” Poseidon’un kimbilir kaç çocuğundan biri, Kyknos adinda bir kralmiş.Beyçayirrnin kuzeyinde. Lapseki bölgesindeki Miletos kolonisi, Kolonai kentine hükmedermiş.Onun da Tenes adinda bir oğlu varmiş.Tenes’in anasi ölünce, babasi yeniden evlenmiş.Fakat üvey ana bu ya; Tenes’e bir iftira etmiştüstelik kendisine yalanci tanik olarak bir de “kavalci” bulmuş. Kral Kyknos bu Minya kanmiş ve oğlunu bir sandiğa koyarak denize attirmiş.Sandik yüze yüze gitmiş.

Boğaidan geçerek Leukophrys Adasi’nin sahiline vurmuş.Tenes burada sandiktan çikmiş. adaya yerleşmiş ve ünlü coğralyaci Strabon’a göre bazilarinin Kalydna dediği (Lekton denilen ve Edremit Körfezinin kuzey ucunu oluşturan Batıaburun’un kuzeybatisindaki iki küçük adaya Kalydnai denilirrniş)Leukopluys Adastnin ismini, “Tenes’in Adasi” anlamina gelen Tenedos olarak değiştimliş. Baba Kyknos’a gelince.. Bir süre sonra anlamla oğlunun iftiraya uğradiğini.Binmiş gemiye, vermiş tenedos’a. (ki oğluyla barişsin).0ysa Tenes, babasinin gemisini sahile bağlayan ipleri keserek gemiyi açiğa attilmiş.

Bununla da kalmamiş: ‘Kiraya bir de ‘kavalci” ortak olduğundan, adasina bundan sonra kavalcilarin gelmesinkie yasaklamiş… Heredot’a göre; eski adiyla Tenedos, şimdiki adiyla Bozcaada’nin bilinen Ilk sakinleri Pelasşiar (veya Pelazziler) imiş.Muhtemelen Ada’ya isa’dan ikibin yil önce yerleşmişler.0 tarihlerden binbeşyüz yil kadar sonra ise, konya kentleri ve adalarin tümüyle birlikte Bozcaada da Perslerce tahrip edilmiş.Heredot diyor ki: “Pars donanmasi Miletos yakinlarinda kişladi, ikinci yil denize açildi ve anakaraya yakin olan Khios, Lesbos ve Tenedos adalarina kolayca baş eğdirdi.Barbarlar adalar’ aldiklari zaman halki ağ ile aylar gibi lopluyortardi.A0 dedimse şöyle:Her biri yanindakinin elini tutuyor, adanin kuzey kiyisindan güney kiyisina kadar uzanan bir zincir meydana gelmiş oluyor, sonra bir baştan öbür başa yürüyor ve önlerine çikan insanlari, sürgün avindaki gibi topluyorlardi…